Tarihi Ve Turistik Yerler

Günpınar Şelalesi

Malatya'nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi, hem yüksekten düşen sularının görkemiyle hem de çevresini saran ağaçlarıyla doğanın en benzersiz yüzleri arasındadır.

Günpınar Çayı'ndan oluşan şelale, yıl içerisinde fazlasıyla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Su zerreciklerinin kayalardan kaydığı sıradaki görüntüsü görülmeye değer bir güzellik sunacak sizlere. 

Malatya gezinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Günpınar Şelalesi'nin ardından; Sulu Mağara'yı da ziyaret edebilir ve doğanın en güzel yerlerini doyasıya yaşama fırsatı bulabilirsiniz.


malatya aslantepe höyüğü tarihi bir açık hava müzesiArslantepe Höyüğü

Türkiye'nin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe Höyüğü, Malatya-Orduzu'da bulunmaktadır. 

Bölgede ilk arkeolojik kazılar 1932 yılında Fransız arkeologlar tarafından başlatılmıştır.  Höyük 1961 yılından beri Doğu Anadolu’da İtalyan Arkeoloji Heyeti tarafından kazılmaktadır. Gün yüzüne çıkarılan iki aslan ve bir kral heykeli Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir. Bu heykellerin yanı sıra; kerpiç saray, mühür baskıları, kaliteli metal eserler, M.Ö. 3600-3500 yıllarına ait bir tapınak ortaya çıkarılmıştır. 


Malatya gezilecek tarihi yerler ulu camiiBattalgazi Ulu Camii

Malatya’nın yaklaşık 8 km kuzeyinde, eski Malatya Ulu Camii mahallesinde surların içerisinde bulunmaktadır. Kitabesine göre cami H. 621 / M. 1224 yılında inşa edilmiştir.

Yapının birden fazla kitabesi vardır ve yapıya ait en eski kitabe 1224 yılına aittir. Bu kitabeye göre Aleaddin Keykubat zamanında Yakup bin Mansur tarafından inşa edildiği bilgisine ulaşılır. İkinci kitabe caminin batı portalındadır. Kitabede portalin H 645 / M 1247 yılında Şahabeddin İlyas b. Şahabeddin Ebubekir tarafından yaptırıldığı yazmaktadır.

Malatya coğrafi konumu ve ticaret yolları üzerinde bulunması sebebiyle tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olmuş, pek çok kültürün de etkisi altında kalmıştır.  Bir dönem Bizans hâkimiyeti altında kalan şehir, 13. yüzyıldan itibaren bir Türk kenti haline gelmiştir.  Selçuklu döneminde İran’dan pek çok bilim adamı bu bölgeye yerleşmiş, burada  imar faaliyetinde bulunmuşlardır. İlim ve kültür alanındaki İran etkisi, kentte o dönemde inşa edilmiş olan mimari yapılara da yansımıştır.

Günümüzde bu değeri yansıtan en önemli yapı, Malatya Ulu Camii’dir. Eski Malatya diye bilinen Battalgazi’de yer alan cami, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 1224 yılında yaptırılmıştır. Yapı, Anadolu’da Selçuklu dönemi mimari gelişiminin dışında kalarak İran’daki Büyük Selçuklu dönemi dört eyvanlı derinlemesine ulu cami geleneğini Anadolu’da temsil eden tek örnek olarak önem kazanır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright | @2010 | malatyarehber.com | ETİKET AJANS Her hakkı saklıdır.